Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nasıl Alınır ?

Enerji Kimlik Belgesi nerden alınır

Öncelikle unutmamanız gerekirki Enerji Kimlik Belgesi yetkili ve güvenilir firmalardan alınmalıdır.

Esen Enerji Kimlik , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili şirket olan Esenmekanik Mühendislik Ltd. Şti.  bünyesindeki EKB Uzmanları ve SMM belgesine sahip mühendisler vasıtasıyla hem mevcut hem yeni binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) düzenleme hizmetleri sunmaktadır.

Kimler enerji kimlik belgesi satın almalıdır

Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş fimalara başvurarak alabiliyor.Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan binalar, kullanım süresi olarak iki yıldan az olan binalar ile toplam kullanım alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Enerji Kimlik Belgesinde süreç nasıl işler

Öncelikle enerji kimlik belgesini hazırlayacak firma bazı belgelere ve yapı ile ilgili bilgilere ihtiyaç duyar. yetkili firmada çalışan EKB uzmanlarının mimari projeleri inceler ve çevre ve şehircilik bakanlığına düzenleme platformu BEP-TR2'de tekrar çizer sonrasında mimarinin oluşturulması ardından mekanik proje, ısı yalıtım raporu ve talep formundaki bilgiler sisteme işlenir.

İşlemler sonrasında hazırlanan belgeler bakanlık onayına sunulur. Onay verilmesi ardından yetkili kişi tarafından imzalanan belgeler müşteriye teslim edilir.