Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Türkiye’deki tüm binalarda zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi (EKB) uygulaması başladı. Milyonlarca vatandaş enerji kimlik belgesi olmadan bina alım satım ve kira işlemi yapamayacak.

7 Sınıflı enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesi, binaların yapı kalitesini enerji tasarruf edebilme kapasitesine göre sınıflandırılıyor. Bu belgede binalar A’dan G’ye kadar 7 aşamada sınıflandırılır. A sınıfı en tasarruflu binayı, G ise ısı tasarrufu açısından en kötü binayı sınıflandırmakta kullanılır.

Yeni yapılan binaların başvurusu müteahhit tarafından, kullanılmakta olan binalarda ise başvuru apartman yöneticisi tarafından yapılacak. Belge için binanın toplam kapalı alan metrekaresi üzerinden ücretlendirme yapılacak. Bina için çıkartılan toplam ücret, daire sahiplerine, daire büyüklüklerine göre bölünerek hesaplanacak.

10 yıl geçerli enerji kimlik belgesi

Enerji Kimlik Belgesinin geçerlilik tarihi 10 yıl olarak belirlendi. Ancak binada mantolama yapılması halinde enerji kimlik belgesi yeniden çıkartılacak.


Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji Yükümlülüğü Kanunu ile çıkartılan bir belgedir. Var olan enerji kaynaklarının çok daha iyi bir şekilde kullanılması, israfın engellenmesi, çevre ve doğanın korunması, enerji kaynaklarının aktif olarak sürdürülebilmesi amaçlanan enerji kimlik belgesinde binalar ile ilgili pek çok bilgi yer almaktadır.

Enerji kimlik belgelerinde  binanın enerji sınıfı, enerji tüketim seviyesi, sera gazı salımı, yalıtım özellikleri, soğutma ve ısıtma sistemlerinin verimliliği ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Enerji kimlik belgelerini başka bir ifade ile çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi elektronik eşyalarda bulunan enerji performans sınıflarının binalar içinde geçerli halde getirildiği belgelerdir şeklinde ifade etmek mümkündür. Enerji verimliliği sınıflandırılması A ile G arasında yapılmaktadır. A enerji sınıfı en yüksek verimliliği, G enerji sınıfı ise en düşük verimliliği ifade etmektedir.

Yeni yapılan binalarda en düşük enerji sınıfı C olarak sınırlandırılmaktadır. Eski binalarda ise sınıf sınırlaması yoktur.


Enerji Kimlik Belgesini Kim Veriyor?

Enerji kimlik belgeleri, enerji kimlik belgesi vermeye yetkilendirilen kuruluşlar tarafından verilmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlemek için bir belge alınması gerekmektedir.

Bu belge SMM belgesidir. SMM belgesine sahip olan mühendis ya da mimarlar bünyesinde çalıştıkları kurum adına enerji kimlik belgesi düzenleyebilirler. Bu kurumlara başvurarak binanız için gerekli enerji kimlik belgesine sahip olabilirsiniz.


Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

Enerji kimlik belgelerinin fiyatları, binanın metrekaresine ve daire sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle enerji kimlik belgelerinin fiyatları hakkında detaylı bilgi verebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi fiyatları ile ilgili firmanızdan bilgi alabilirsiniz.