Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Ne Zamana Kadar Alınmalı ?

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Ne Zamana Kadar Alınmalı ?

Enerji kimlik belgesinde son tarih nedir ?

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'den Enerji Tüketici Zirvesi'nde konu hakkında gelen bilgiye göre 1 ocak 2020 tarihinden itibaren EKB Belgesi olmayan yapıların alım-satım ve kiralaması yapılamayacaktır. Sonrasında zorluk yaşamamanız adına Esen Enerji Kimlik ailesi olarak bu tarihten önce binalarınıza ekb belgesi almanızı tavsiye ederiz , detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Enerji kimlik belgesi alınması gereken tarih ertelenir mi ?

2007 yılında onaylanan enerji kimlik belgesi tüm binalar için zorunlu kılınmış ve belirtilen tarihte yapılmadığı taktirde yaptırımlar yapılacağı bilgisi verilmiş sonrasında  bu yaptırımlar 2 Mayıs 2017’ye ertelenmişti fakat bu tarih geldiğinde yeterli altyapı olmamasından dolayı yaptırımlar 1 Ocak 2020’ye ertelenmiştir. Güncel son tarih 01.01.2020 dir eğer tarih geçmiş ve yaptırmadıysanız acele etmenizi öneririz.

Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur ?

Belirtilen tarihin geçmesi ardından hala bir enerji kimlik belgesine sahip değilseniz binanızın alım , satım ve kiralama işlemlerini yapmanız mümkün olmayacaktır.

Enerji kimlik belgesi alınmamasında uygulanan ceza / yaptırım nedir ?

Şuan için bir ceza ve yaptırım söz konusu değildir. Yalnızca ekb nin getirdiği avantajlardan yararlanamayacak ve alım , satış işlemlerinde zorluk yaşayacaksınız.